V našem atelieru si můžete vybrat ze širokého sortimentu dřevěných, vinylových, laminátových, PVC a dalších podlahových krytin.
pict
JAK VYBRAT DŘEVĚNOU PODLAHU
rady a tipy díl 2.
VÍCEVRSTVÉ DŘEVĚNÉ PODLAHY
Technologie vícevrstvých podlah spojuje krásu a vlastnosti přírodního materiálu se snadnou a rychlou pokládkou plovoucích podlah. Vícevrstvé podlahy jsou složeny z několika vrstev masivního dřeva. Oproti masivním podlahám jsou vyráběny sendvičovou technologii na principu překližování – jednotlivé vrstvy mají navzájem kolmý směr vláken, vzniká tak stabilní parketa zamezující pnutí dřeva a tím pádem i tvorbě spár.
 
Cena podlahy se odvíjí od tloušťky a typu dřeva nášlapné vrstvy. Čím je vrstva silnější, tím je podlaha dražší a tím víc renovací snese. Vícevrstvá dřevěná podlaha je většinou prodávána už přebroušená a nalakovaná či naolejovaná, nemusí se tak po položení nijak finálně upravovat. Továrně lakované podlahy bývají opatřeny několikavrstvým lakem tvrzeným UV zářením, který podlaze poskytuje tvrdý a pružný povrch. Podobně jako klasická vlysová podlaha se i vícevrstvá podlaha dělí do čtyř kvalitativních tříd podle vyváženosti povrchu jakým je množství bělů, suků a jiných nedokonalostí.
 
Vícevrstvé dřevěné podlahy jsou vhodné k použití na podlahové vytápění.
 
Z hlediska skladby můžeme vícevrstvé podlahy rozdělit na dvou- a třívrstvé podlahy.
TŘÍVRSTVÉ DŘEVĚNÉ PODLAHY
Třívrstvé parkety se podobně jako laminátové plovoucí podlahy pokládají na pero a drážku lepením nebo zámkovým způsobem. Pokládka je díky tomu velmi jednoduchá a rychlá. Tvorbu spár lze u třívrstvých dřevěných parket účinně omezit na minimum, stahováním jednotlivých dílců pomocí ocelových spon. Nevýhodou tohoto řešení jsou viditelné okraje dílců při pohledu proti světlu. Další možností pokládky je celoplošné přilepení k podkladu. Touto technologií lze omezit dunivý zvuk při chůzi, pružení a pohupování podlahy. Na druhou stranu přijdete o možnost rychlé demontáže v případě lokální výměny poškozeného dílce nebo stěhování.
Složení třívrstvého podlahového dílce:
  • Nášlapná vrstva z ušlechtilého dřeva. Tloušťka této vrstvy určuje počet možných renovací.
  • Středová vrstva
  • Spodní „protitahová“ vrstva
DVOUVRSTVÉ DŘEVĚNÉ PODLAHY
Dvouvrstvé parkety opticky připomínají tvarem klasické parkety, ale bývají rozměrově větší a konstrukčně stabilnější. Jsou speciálně vyvinuty pro použití v kombinaci s teplovodním podlahovým vytápěním a malá konstrukční výška umožňuje plynulé navázání na jiný druh podlahové krytiny jako je dlažba nebo koberec.
 
Dvouvrstvé podlahové dílce se celoplošně lepí na podklad. Tento druh podlahy můžete zakoupit s povrchovou úpravou, ale ideálním řešením instalace je položit podlahu v surovém stavu, přebrousit nebo začistit a následně provést povrchovou úpravu. Důvodem jsou malé nerovnosti, které objevíte, až když si necháte složit dohromady jedno balení. Konstrukce a způsob pokládky eliminuje negativní jevy jako praskání, hlučnost, sesychání a tvorbu spár.
Složení dvouvrstvého podlahového dílce:
  • Nášlapná vrstva z ušlechtilého dřeva. Tloušťka této vrstvy určuje počet možných renovací.
  • Nosná vrstva z překližky
ŠPALÍKOVÉ PODLAHY
pictŠpalíková podlaha je velice zajímavým řešením dřevěné podlahy. Oblast použití této podlahy je téměř neomezená, počínaje v domácnostech, přes kanceláře, školy, konče průmyslovými provozy jako jsou dílny, stáje nebo truhlárny.
 
Dřevěné špalíky se vyrábějí nařezáním dřevěných kotoučů na potřebnou výšku. Zpravidla jsou dodávány ve tvaru čtyřbokého hranolu se čtvercovou nebo obdélníkovou podstavou, s fázkou na čelní straně. Špalíková podlaha se pokládá celoplošným lepením polyuretanovými lepidly, následně se obrousí a ošetří napouštěcími oleji a vytvrzovacími vosky.
DÝHOVANÉ PODLAHY
Dýhované podlahy jsou průmyslově vyráběné podlahy z tvrdého dřeva, které je řadí mezi podlahy z dřevěného masivu a laminátové podlahy. Podobně jako laminátové podlahy mají vysokou odolnost vůči poškrábání, trvanlivost se snadnou údržbou a díky vrchní vrstvě dodávají pocit tepla, vzhled a útulnost dřeva.
 
Nášlapnou vrstvu tvoří dřevěná dýha, která bývá upravena několikanásobným lakováním tvrzeným UV lampami. Střední vrstva u třílamelového provedení je tvořena dřevovláknitou HDF deskou odolnou proti vodě, která pomáhá absorbovat většinu namáhání. Spodní vrstva může být dřevěná, korková nebo pryskyřicová.
 
Výhodou dýhovaných podlah je vysoká tvrdost, cenová dostupnost, malá montážní výška, rozebíratelnost a vhodnost pro podlahové vytápění. Nevýhodou je nemožnost renovace broušením. Záruka na dýhované podlahy je většinou poskytována na 12 let.
Přejato ze stránek www.istavitel.cz