V našem atelieru si můžete vybrat ze širokého sortimentu dřevěných, vinylových, laminátových, PVC a dalších podlahových krytin.
pict pict
VLASTNOSTI DŘEVĚNÝCH PODLAH
klady a zápory
VÝHODY DŘEVĚNÉ PODLAHY
Dřevo je krásný, ničím nenahraditelný přírodní materiál, který dodává podlaze příjemný vzhled. Jeho izolační vlastnosti propůjčují podlaze nezaměnitelný a hřejivý pocit při chůzi. Jednou z největších výhod dřevěných podlah je fakt, že po několika hodinách chůze nevzniká tzv. „dlažbová únava“ která je typická například keramickým nebo betonovým podlahám. Významným faktorem je životnost, která se pohybuje v závislosti na použitém materiálu mezi 30ti a více lety. Oproti ostatním typům podlah je možné dřevěnou při poškození jednoduše přebrousit a zrenovovat.
NEVÝHODY DŘEVĚNÉ PODLAHY
Jako každý materiál má dřevěná podlaha i své nevýhody. První z nich je jednoznačně pořizovací cena, která se odvíjí od typu použitého materiálu. Na trhu samozřejmě existují levnější dřevěné podlahy, ale pozor, dřevo bývá měkčí a podlaha se tak snáze mechanicky poškodí.
 
Další nevýhodou dřeva je jeho náchylnost na kolísání teploty a nadměrnou vlhkost projevující se změnou tvaru od tvorby spár až po zkroucení. V zimních měsících má podlaha tendenci sesychat, čemuž se dá zabránit zvlhčováním vzduchu v místnost. Ideální teplota pro dřevěnou podlahu se pohybuje mezi 18 - 22 °C a vlhkost mezi 55 – 65 % . Doporučuje se nenechávat místnost vystydnout, či dokonce vymrznout.
PÉČE A ÚDRŽBA DŘEVĚNÉ PODLAHY
pictNespornou výhodou dřevěných podlah je jejich snadná údržba. Časy voskování a drátkování už jsou dávno pryč, dnes si vystačíte pouze s vysavačem, mopem a saponátem speciálně určeným pro ošetření dřevěných povrchů.
 
Při vytírání je velice důležité vytřít podlahu sucha a nenechávat jí pod vrstvou vody - mohlo by dojít k nezvratnému poškození. Pokud máte novou podlahu, uklízejte ji v prvních týdnech pouze nasucho.
 
Dřevěnou podlahu chraňte hlavně proti mechanickému poškození. Nohy stolů, židlí, skříní je nezbytné podlepit měkkým materiálem (koberec, filc atd.). U kolečkových židlí je doporučeno chránit podlahu speciální vinylovou podložkou případně kobercem. Oděry podlahy mohou být způsobeny drobnými kamínky a zrnky písku donesenými zvenčí, proto je nezbytné instalovat čistící rohože před vchodem a čistící zóny ve vstupních částech objektů.
POVRCHOVÁ ÚPRAVA
Volba povrchové úpravy dřevěné podlahy je ovlivněna vašimi estetickými požadavky a předchozími zkušenostmi. Proto nelze jednoznačně doporučit, zda ošetřovat podlahu lakem nebo olejem.
Podlahy opatřené povrchovou úpravou již ve výrobě
Velká část dřevěných podlah na trhu je dodávána s již provedenou povrchovou úpravou – lakem, nebo olejem. U lakovaných podlah se v určité fázi výroby opakovaně nanáší pomocí tzv. „polévacích strojů“ několikanásobná vrstva laku, která je následně vytvrzována pomocí UV záření. Výsledkem je vysoce odolná nášlapná vrstva s kvalitou povrchu, která je u dodatečně prováděného lakování obtížně dosažitelná. Můžeme se také setkat s takovým způsobem výroby, kdy je podlahová lamela vyrobena nejdříve v rozměrech o něco málo větších a teprve po nalakování je dofrézována na přesné rozměry. Výhodou je dokonale pravoúhlá hrana lamely a tím i přesné lícování lamel při pokládce podlahy.
 
Hlavní výhodou továrně lakovaných podlah je velmi kvalitní povrchová úprava, dosahovaná několikanásobným lakováním (až 6 vrstev laku) a zejména vytvrzováním pomocí UV záření, v ideálních podmínkách výrobní linky.
Podlahy upravované (lakované nebo olejované) po položení
Do této skupiny můžeme zařadit všechny dřevěné podlahy, vyráběné a dodávané bez povrchové úpravy, které se upravují teprve po pokládce. Výhodou tohoto způsobu je průběžný jednolitý povrch finální úpravy. Nevýhodou může být skutečnost, že při lakování podlahy mohou do čerstvého laku napadat různá smítka a prach. Tomu nelze ani při největší opatrnosti úplně zabránit.
LAKOVÁNÍ
Lak oproti oleji tvoří ochrannou vrstvu, která nabízí vysokou odolnost proti oděru, atraktivní vzhled a nenáročnou údržbu. Moderní druhy laku navíc nabízejí různé druhy lesku, některé dokonce dodávají podlaze matový povrch, díky kterému podlaha vypadá jako naolejovaná. Některé laky mají navíc protiskluzové vlastnosti. Nevýhodou je, že lak zcela uzavře póry, díky čemuž se podlaha hůře vyrovnává s teplotními a vlhkostními rozdíly.
OLEJOVÁNÍ
Olej dřevo impregnuje, povrch je matový, krásně přirozený a podlaha může díky otevřeným pórům dýchat, navíc tmavé druhy dřev olej oživuje. Výsledkem je zvýrazněná struktura dřeviny a ochrana podlahy proti zašpinění, působení vody a odolnost proti oděru. Případné oděrky a hlubší škrábance se dají odstranit očištěním nebo lokální opravou. Nevýhoda oleje je v jeho malé odolnosti proti chemickým přípravkům a gumovým podrážkám. Navíc světlé typy dřeva je nutné pečlivě čistit a udržovat. Výhodou oleje je možnost přibarvit jej patinou, čímž dosáhnete historického vzhledu.
 
Důvod, proč je olej oblíben spočívá ve skutečnosti, že škrábance nejsou viditelné a hlubší stopy, jako např.po jehlových podpadcích se dají odstranit čištěním a místní opravou.
 
Zcela podstatný rozdíl mezi olejovanými a lakovanými podlahami je v jejich programech na čištění a údržbu. Tato skutečnost pak hraje velkou roli při výběru aplikací těchto systémů. Požadavky jsou velmi enormní. Pokud je prováděno dobré základní čištění spolu s dostatečnými čistícími zónami lze lak po několika letech pouze mezibrousit a znovu přelakovat. Naopak u podlah ošetřených olejem musí být k udržení jejich požadovaného vzhledu prováděna relativně náročná údržba. Tato závisí na stupni a účelu provozního zatížení podlahy, v neposlední řadě i na režimu čištění. V prostorech pro veřejnost je třeba podlahy ošetřené olejem dva až třikrát přeolejovat v průběhu jednoho roku.
 
Pro ty, kteří chtějí zvýraznit strukturu dřeva při zachování výhod laku, může být kompromisem olejový lak.
 
VOSKOVÁNÍ
Nejméně používanou metodou je voskování. Voskování lze přirovnat k olejování s jedním velkým ale – vosk nikdy nevytvrdne jako olej. Krásně voní, zvýrazní strukturu dřeviny, ale podlahu není možné extrémně zatěžovat. Tato metoda je používána zejména při rekonstrukcích a renovacích historických interiérů.
TVRDOST A TRVANLIVOST
Čím tvrdší dřevo, tím je dřevěná podlaha odolnější, trvanlivější a dražší. Pokud mluvíme o tvrdém dřevu, znamená to, že je obtížné ho poškodit. Tvrdost dřeva podlahy volte podle místa, kde má podlaha sloužit, například v kuchyni nebo obývacím pokoji je podlaha namáhána mnohem více, než v ložnici. Pokud se Vám líbí některé z měkčích dřev, nezoufejte, protože tvrdost dřeva lze podstatně zvýšit použitím laku.  Obecně platí, že tvrdé druhy dřeva pocházejí z listnatých opadavých stromů a měkké většinou z jehličnanů.).
 
Tvrdost podlahy Druh dřeviny
    
Měkká Borovice,  bříza, cedr, douglaska, jalovec, jedle, jíva, kleč, limba, lípa, modřín, olše, smrk, tis, topol, vrba
 
    
Středně tvrdá Jilm, kašta, líska, platan
 
    
Tvrdá Buk, dub,  jasan, javor, jilm, modřín,ořech, teak a ovocná dřeva (jabloň, třešeň, hrušeň, švestka…)
 
    
Velmi tvrdá Akát, bambus, dřín, eben, mahagon, habr a další exotická dřeva např. ipe, massaranduba
 
    
BARVA
Dřevo je přírodní materiál, díky kterému je každá dřevěná podlaha originál. Přirozenou vlastností dřeva jsou barevně rozdíly, jejichž důsledkem jsou živější vzory a barevnost. Barevná škála je závislá na druhu použitého dřeva, barevném laku, oleji či mořidlu. Dřevo jako přírodní materiál podléhá oxidaci, která je doprovázena změnou barvy. Speciálně na místech zakrytých kobercem nebo nábytkem může podlaha po čase získat jinou barvu, než zbývající časti podlahy. 
 
SVĚTLÉ PODLAHY
Světlé barvy podlah se hodí do moderního i klasického interiéru, kde působí klidným, svěžím a čistým dojmem. Fyzikální vlastností světlých podlah je schopnost odrážet více světla. Jsou tedy vhodné i do tmavých a menších prostorů, které v kombinaci se světlými stěnami místnost opticky zvětší. Světlé dřevo na podlaze se také skvěle kombinuje s tmavým nábytkem. Pokud plánujete vymalovat interiér výraznými či pestrobarevnými odstíny jsou vhodné podlahy s méně výraznou kresbou dřeva.
 
TMAVÉ PODLAHY
Tmavé podlahy jsou elegantní a v kombinaci se světlejším zařízením utvářejí dojem luxusu. Krása tmavých dřevin umožňuje vyniknout i dobovým interiérům. Obecně je tmavé dřevo vhodné spíše do větších a dobře prosvětlených prostor. Při plánování barvy stěn v interiéru s tmavou podlahou volte namísto intenzivní bílé spíše její odstíny s nádechem jiné barvy. Nakonec lze interiér oživit barevnými doplňky. Pozor na nadměrnou kombinaci tmavých barev – interiér může působit až ponuře.
 
KLADY A ZÁPORY
Klady Zápory
    
  Dobrý tepelný izolantCena
 
 Hezký vzhled podlahyNáročnější pokládka 
 Nevzniká "dlažbová únava"Náchylná na změny teploty
 
 Antialergická, antistatickáNáchylná na zvýšenou vlhkost 
 Snadná údržba Barevná nestálost
 
 Možnost renovace   
 Životnost (více než 30 let)
 
      
Přejato ze stránek www.istavitel.cz