V našem atelieru si můžete vybrat ze širokého sortimentu dřevěných, vinylových, laminátových, PVC a dalších podlahových krytin.
pict
JAK VYBRAT DŘEVĚNOU PODLAHU
rady a tipy díl 1.
DŘEVĚNÉ PODLAHY PRKENNÉ
pictPrkenná dřevěná podlaha je technicky nejjednodušším provedením dřevěné podlahy. Podlahu můžete díky její tloušťce mnohonásobně renovovat. Prakticky se jedná o prkna, která jsou přikládána vedle sebe bez konstrukčního spoje na podlahové trámy (tzv. polštáře), ke kterým se přibijí nebo přišroubují. Problémem prkenných podlah jsou spáry. Jednak musíte počítat s vyšší tvorbou spár a potom si musíte dát pozor na materiál. Pokud není dřevo řádně vyschlé, prkna sesychají a vytváří mezi sebou široké mezery.
 
Povrchová úprava prkenné podlahy se provádí až po jejím položení. Pokud prkennou podlahu lakujete, dbejte na to, aby lak nestékal mezi jednotlivá prkna a neslepil je. Slepená prkna totiž nemohou pracovat, tvoří se tak nepřiměřeně velké spáry a může dojít až k jejich roztržení. U olejování nebo voskování toto nebezpečí nehrozí. Aby jednotlivá prkna vynikla a opticky se eliminovala tvorba spár, provádí se mikro fáze (fázka).
TECHNOLOGIE ÚPRAVY POVRCHU
Zajímavou technologií používanou u prkenných podlah je kartáčování, které zbaví povrch palubky měkké povrchové vrstvy dřeva. Dosahuje se tak vyšší tvrdosti povrchu s vyšší odolnosti proti opotřebení a zároveň historizujícího, rustikálního vzhledu.
 
Další možnou úpravou povrchu je patinování a uměle poškozování povrchu tupými předměty. Tato úprava dodává vzhled opotřebované historické podlahy.
 
Nejnovější technologií používanou pro úpravu prkenných podlah je tepelné zpracování prken při teplotách 160 - 215 °C. Dřevo tak získá podobné vlastnosti jaké mají pouze podstatně dražší tropické dřeviny. Ošetřené dřevo získá charakteristickou tmavou barvu zázvislou od teploty zpracování a jedinečné vlastnosti jakými jsou snížená absorpce vody, vlhkosti o 30-90%, snížení hmotnosti, zvýšení pevnosti, odolnost proti hnilobě a povětrnostním vlivům, snížené riziko plísní a další.
PARKETY
Název parkety je používán pro dřevěné podlahy s nášlapnou vrstvou, uspořádanou do různých vzorů, spojovaných na pero a drážku nebo pokládaných na tupý sraz (parkety pokládané bez konstrukčního spoje).
 
Dříve byly parkety podlahovou krytinou pro vyšší společnost a i dnes si tento exklusivní image zachovaly. Životnost parket je zpravidla desetiletí až staletí. Důkazy můžete nalézt na mnoha českých hradech a zámcích, kde jsou parkety položeny i několik staletí, aniž by ztratily na své kráse.
 
Přestože je termín parkety rozšířen téměř na všechny druhy dřevěných podlah, do této kategorie patří:
PARKETOVÉ VLYSY
Parketové vlysy neboli vlysy s perem a drážkou jsou definovány normou dělící parkety do tříd podle jejích charakteristických prvků, jako jsou suky nebo běly. V každé třídě jsou hodnoty, které musí parketové vlysy dodržet, například velikost suků, obsah vlhkosti, rozměry nebo povolené odchylky.
 
Cenové rozdíly mezi jednotlivými třídami se za m2 parketových vlysů liší i několikanásobně.
 
Parketové vlysy jsou celoplošně lepeny na rovný a kvalitní podklad. Dodávají se bez povrchové úpravy, brousí se a lakují až po pokládce.
PŘÍKLAD NORMOVÁNÍ (DUB)
pictI. třída
Vzhled parketové podlahy odpovídá nejvyšším nárokům na kvalitu. Jednotlivé vlysy jsou bez suků a běli, s maximálně dvěma očky do velikosti 3 mm. Mezi jednotlivými vlysy jsou pouze mírné barevné rozdíly.
 
Cenově nejdražší třída.
 
Orientační cena 870 Kč/m2


pictII. třída
Parketová podlaha má živou přírodní strukturu s klidnými barvami. Zdravé součky do velikosti 15mm, černé součky a běl nejvíce vypovídají o přírodním materiálu.
 
Orientační cena 770 Kč/m2

pictIII. třída
Parketová podlaha s živou přírodní strukturou, s výraznými barvami, zdravými a černými suky. Běl v některých vlysech umocňuje krásu masivních parket.
 
Orientační cena 620 Kč/m2

pictIV. třída
Parketová podlaha, u které jsou povoleny veškeré ostatní vady. Výrazné rozdíly ve struktuře, barvě dřeva s velkými suky. Kůra povolena pokud nezasahuje do lícní strany parkety.
 
Cenově nejpříznivější třída.
 
Orientační cena 410 Kč/m2

PRŮMYSLOVÉ MOZAIKY
pictPrůmyslová mozaika, tzv. kantovka, v minulosti doména průmyslových prostor, je dnes oblíbena i v moderních interiérech. Je vyráběna jako atypický nestandardní výrobek ze zbytkového materiálu. Jedná se o úzké lamely dřeva skládané rovnoměrně nastojato vedle sebe na sraz, bez pera a drážky. Lamely drží pohromadě lepicí páska, která se po montáži podlahy obrousí.
 
Obrovskou výhodou mozaikové podlahy je, že podlahu lze díky absenci pera a drážky zbrousit prakticky v celé své tloušťce. Podlaha tak má extrémně dlouhou životnost. Tento druh podlahy je vhodným kompromisem mezi laminátovou a masivní parketovou podlahou.
 
Průmyslové mozaiky jsou celoplošně lepeny v dlouhých pásech na rovný povrch. Po pokládce je nutné podlahu obrousit, zatmelit nedokonalosti a povrchově upravit. Při vhodné volbě materiálu a tloušťky je podlaha vhodná i pro podlahové vytápění.
KAZETOVÉ A MOZAIKOVÉ PARKETY
pictKazetové mozaiky se vyrábějí v masivním nebo vícevrstvém sendvičovém provedení. Jednotlivé lamely jsou nalepeny v různých směrech na nosný dřevěný podklad nebo síťovinu, vytvářející větší dlaždice různých velikostí, tvarů a vzorů. Tato konstrukce je velice dekorativní a značně zrychluje pokládku. Mnoho firem nabízí kombinaci dřevin a vzorů na přání zákazníka (tzv. intarzované mozaiky).  Výhodou kazetové mozaiky je dlouhá životnost. Varianta vyráběná sendvičovou technologií je vhodná i pro podlahové vytápění interiérů.
 
Pokládka kazetové mozaiky se provádí celoplošným lepením. Kazety jsou dodávány s povrchovou úpravou nebo jsou po pokládce broušeny a povrchově upravovány. Při změnách teploty a vlhkosti kazety pracují, proto se na podlaze mohou objevit drobné nerovnosti a spáry.
LAMPARKETY
Lamparkety jsou obdélníkové dílce z masivního dřeva. V podstatě se jedná o tradiční masivní parketové vlysy spojované na tupý sraz. Díky této technologii mají obrovskou variabilitu při pokládce. Lze z nich vyskládat vzory, které kvůli peru a drážce z parket vyskládat nelze. Lamparkety jsou dodávány bez povrchové úpravy a díky své tloušťce mají téměř neomezenou životnost.
 
Lamparkety se celoplošně lepí a jsou vhodné i do míst, kde klasické parkety použít nelze.
UKÁZKY VZORŮ POKLÁDKY
pict
 
1. Rybinový vzor
 
2. Šachovnice
 
3. Diagonální řemen
 
4. Nepravidelný řemen
 
5. Rybinový vzor dvojitý
 
6. Průplet
 
7. Rybinový vzor čtyřnásobný
 
8. Na střih
 
9. Rybinový vzor trojitý

 

Přejato ze stránek www.istavitel.cz