V našem atelieru si můžete vybrat ze širokého sortimentu dřevěných, vinylových, laminátových, PVC a dalších podlahových krytin.
JAK VYBRAT DŘEVĚNOU PODLAHU
rady a tipy díl 1.
DŘEVĚNÉ PODLAHY PRKENNÉ
Prkenná dřevěná podlaha je technicky nejjednodušším provedením dřevěné podlahy. Podlahu můžete díky její tloušťce mnohonásobně renovovat. Prakticky se jedná o prkna, která jsou přikládána vedle sebe bez konstrukčního spoje na podlahové trámy (tzv. polštáře), ke kterým se přibijí nebo přišroubují. Problémem prkenných podlah jsou spáry. Jednak musíte počítat s vyšší tvorbou spár a potom si musíte dát pozor na materiál. Pokud není dřevo řádně vyschlé, prkna sesychají a vytváří mezi sebou široké mezery.
Povrchová úprava prkenné podlahy se provádí až po jejím položení. Pokud prkennou podlahu lakujete, dbejte na to, aby lak nestékal mezi jednotlivá prkna a neslepil je. Slepená prkna totiž nemohou pracovat, tvoří se tak nepřiměřeně velké spáry a může dojít až k jejich roztržení. U olejování nebo voskování toto nebezpečí nehrozí. Aby jednotlivá prkna vynikla a opticky se eliminovala tvorba spár, provádí se mikro fáze (fázka).
TECHNOLOGIE ÚPRAVY POVRCHU
Zajímavou technologií používanou u prkenných podlah je kartáčování, které zbaví povrch palubky měkké povrchové vrstvy dřeva. Dosahuje se tak vyšší tvrdosti povrchu s vyšší odolnosti proti opotřebení a zároveň historizujícího, rustikálního vzhledu.
Další možnou úpravou povrchu je patinování a uměle poškozování povrchu tupými předměty. Tato úprava dodává vzhled opotřebované historické podlahy.
Nejnovější technologií používanou pro úpravu prkenných podlah je tepelné zpracování prken při teplotách 160 - 215 °C. Dřevo tak získá podobné vlastnosti jaké mají pouze podstatně dražší tropické dřeviny. Ošetřené dřevo získá charakteristickou tmavou barvu zázvislou od teploty zpracování a jedinečné vlastnosti jakými jsou snížená absorpce vody, vlhkosti o 30-90%, snížení hmotnosti, zvýšení pevnosti, odolnost proti hnilobě a povětrnostním vlivům, snížené riziko plísní a další.
PARKETY
Název parkety je používán pro dřevěné podlahy s nášlapnou vrstvou, uspořádanou do různých vzorů, spojovaných na pero a drážku nebo pokládaných na tupý sraz (parkety pokládané bez konstrukčního spoje).
Dříve byly parkety podlahovou krytinou pro vyšší společnost a i dnes si tento exklusivní image zachovaly. Životnost parket je zpravidla desetiletí až staletí. Důkazy můžete nalézt na mnoha českých hradech a zámcích, kde jsou parkety položeny i několik staletí, aniž by ztratily na své kráse.
Přestože je termín parkety rozšířen téměř na všechny druhy dřevěných podlah, do této kategorie patří:
PARKETOVÉ VLYSY
Parketové vlysy neboli vlysy s perem a drážkou jsou definovány normou dělící parkety do tříd podle jejích charakteristických prvků, jako jsou suky nebo běly. V každé třídě jsou hodnoty, které musí parketové vlysy dodržet, například velikost suků, obsah vlhkosti, rozměry nebo povolené odchylky.
Cenové rozdíly mezi jednotlivými třídami se za m2 parketových vlysů liší i několikanásobně.
Parketové vlysy jsou celoplošně lepeny na rovný a kvalitní podklad. Dodávají se bez povrchové úpravy, brousí se a lakují až po pokládce.
PŘÍKLAD NORMOVÁNÍ (DUB)
I. třída
Vzhled parketové podlahy odpovídá nejvyšším nárokům na kvalitu. Jednotlivé vlysy jsou bez suků a běli, s maximálně dvěma očky do velikosti 3 mm. Mezi jednotlivými vlysy jsou pouze mírné barevné rozdíly.
Cenově nejdražší třída.
Vzhled parketové podlahy odpovídá nejvyšším nárokům na kvalitu. Jednotlivé vlysy jsou bez suků a běli, s maximálně dvěma očky do velikosti 3 mm. Mezi jednotlivými vlysy jsou pouze mírné barevné rozdíly.
Orientační cena 870 Kč/m2
II. třída
Parketová podlaha má živou přírodní strukturu s klidnými barvami. Zdravé součky do velikosti 15mm, černé součky a běl nejvíce vypovídají o přírodním materiálu.
Parketová podlaha má živou přírodní strukturu s klidnými barvami. Zdravé součky do velikosti 15mm, černé součky a běl nejvíce vypovídají o přírodním materiálu.
Orientační cena 770 Kč/m2
III. třída
Parketová podlaha s živou přírodní strukturou, s výraznými barvami, zdravými a černými suky. Běl v některých vlysech umocňuje krásu masivních parket.
Parketová podlaha s živou přírodní strukturou, s výraznými barvami, zdravými a černými suky. Běl v některých vlysech umocňuje krásu masivních parket.
Orientační cena 620 Kč/m2
IV. třída
Parketová podlaha, u které jsou povoleny veškeré ostatní vady. Výrazné rozdíly ve struktuře, barvě dřeva s velkými suky. Kůra povolena pokud nezasahuje do lícní strany parkety.
Cenově nejpříznivější třída.
Parketová podlaha, u které jsou povoleny veškeré ostatní vady. Výrazné rozdíly ve struktuře, barvě dřeva s velkými suky. Kůra povolena pokud nezasahuje do lícní strany parkety.
Orientační cena 410 Kč/m2
PRŮMYSLOVÉ MOZAIKY
Průmyslová mozaika, tzv. kantovka, v minulosti doména průmyslových prostor, je dnes oblíbena i v moderních interiérech. Je vyráběna jako atypický nestandardní výrobek ze zbytkového materiálu. Jedná se o úzké lamely dřeva skládané rovnoměrně nastojato vedle sebe na sraz, bez pera a drážky. Lamely drží pohromadě lepicí páska, která se po montáži podlahy obrousí.
Obrovskou výhodou mozaikové podlahy je, že podlahu lze díky absenci pera a drážky zbrousit prakticky v celé své tloušťce. Podlaha tak má extrémně dlouhou životnost. Tento druh podlahy je vhodným kompromisem mezi laminátovou a masivní parketovou podlahou.
Průmyslové mozaiky jsou celoplošně lepeny v dlouhých pásech na rovný povrch. Po pokládce je nutné podlahu obrousit, zatmelit nedokonalosti a povrchově upravit. Při vhodné volbě materiálu a tloušťky je podlaha vhodná i pro podlahové vytápění.
KAZETOVÉ A MOZAIKOVÉ PARKETY
Kazetové mozaiky se vyrábějí v masivním nebo vícevrstvém sendvičovém provedení. Jednotlivé lamely jsou nalepeny v různých směrech na nosný dřevěný podklad nebo síťovinu, vytvářející větší dlaždice různých velikostí, tvarů a vzorů. Tato konstrukce je velice dekorativní a značně zrychluje pokládku. Mnoho firem nabízí kombinaci dřevin a vzorů na přání zákazníka (tzv. intarzované mozaiky). Výhodou kazetové mozaiky je dlouhá životnost. Varianta vyráběná sendvičovou technologií je vhodná i pro podlahové vytápění interiérů.
Pokládka kazetové mozaiky se provádí celoplošným lepením. Kazety jsou dodávány s povrchovou úpravou nebo jsou po pokládce broušeny a povrchově upravovány. Při změnách teploty a vlhkosti kazety pracují, proto se na podlaze mohou objevit drobné nerovnosti a spáry.
LAMPARKETY
Lamparkety jsou obdélníkové dílce z masivního dřeva. V podstatě se jedná o tradiční masivní parketové vlysy spojované na tupý sraz. Díky této technologii mají obrovskou variabilitu při pokládce. Lze z nich vyskládat vzory, které kvůli peru a drážce z parket vyskládat nelze. Lamparkety jsou dodávány bez povrchové úpravy a díky své tloušťce mají téměř neomezenou životnost.
Lamparkety se celoplošně lepí a jsou vhodné i do míst, kde klasické parkety použít nelze.
UKÁZKY VZORŮ POKLÁDKY
Přejato ze stránek www.istavitel.cz